Co trzeba wiedzieć przed rezerwacją biletów lotniczych?
Rezerwacja biletów lotniczych, chociaż jest czynnością dla większości ludzi raczej rutynową, może sprawić czasami niemało nerwów i stresu. W momencie, kiedy nie możesz odnaleźć jej numeru albo potwierdzenia rezerwacji biletów lub musisz z jakichś powodów ją odwołać, czasami nie wiesz, jak się do tego zabrać. Zobacz, jak bez niepotrzebnych negatywnych emocji przejść przez ten proces i co zrobić w konkretnych sytuacjach.
Co jest potrzebne do rezerwacji biletu lotniczego?
Do rezerwacji biletu lotniczego będzie Ci potrzebny dokument, którym się legitymujesz. Najlepiej, aby to był dowód osobisty, gdyż tam zapisane są Twoje wszystkie dane, potrzebne do przeprowadzenia transakcji oraz przekroczenia większości granic. Potrzebne będą także Twoje dane do karty kredytowej i konta bankowego. Jeśli kupujesz bilety na fakturę – również dane firmy.
Jeśli jedziesz w miejsce, które wymaga wcześniej zakupionej wizy – również przyda się ona, zanim zajmiesz się rezerwowaniem biletów samolotowych.
Jeśli chodzi paszport, przeważnie nie korzysta się z niego w samym procesie rejestracji, ale może być potrzebny przy odprawie, zakładając, że wybierasz się do kraju, który wymaga paszportu.
Co więcej, warto dokładnie sprawdzić wszystkie przepisy wjazdowe, ponieważ niektóre państwa wymagają:
ważności paszportu np. na minimum 6 miesięcy do przodu,
okazania oprócz biletu przyjazdowego, również biletu powrotnego,
udowodnienia posiadania wystarczających funduszy na pokrycie pobytu,
rejestracji w różnego typu systemach,
szczepień np. przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych itp.,
niezabierania ze sobą pewnych przedmiotów np. e-papierosów, gumy do żucia i innych.
Zarezerwuj bilet w momencie, kiedy zapoznałeś się ze wszystkimi przepisami. Jeśli wykupujesz wycieczkę w biurze podróży, zapewne udzieli ono szczegółowej informacji.
Jakie dane do rezerwacji biletu lotniczego?
Najczęściej spotykane dane, które potrzebne są do rezerwacji biletu lotniczego to:
imię,
nazwisko,
data urodzenia,
adres,
numer telefonu,
adres e-mailowy,
informacje dotyczące płatności, czyli nazwa banku, numer konta, numer karty kredytowej i jej typ, numer CVV,
opcjonalnie dane do faktury, czyli nazwa firmy, NIP, dane adresowe,
czasami możesz zostać poproszony o PESEL, numer paszportu, numer dowodu osobistego, datę wydania i ważności dowodu osobistego.
W momencie podania tych danych, Twoja rezerwacja biletów powinna się powieść.
Czy rezerwacja biletu lotniczego kosztuje?
Sam proces zarezerwowania biletu lotniczego nie kosztuje, jednak proces ten kieruje od razu do opłacenia tego zamówienia. Zwłaszcza tanie bilety lotnicze oferowane przez linie nie będą podlegały blokadzie zamówienia, by uniknąć zmian cen lub braku dostępności. Linie lotnicze zalecają jak najszybsze opłacenie zamówienia i oferują szybkie metody płatności.
Jak sprawdzić rezerwację biletu lotniczego?
To, czy bilet został zarezerwowany, sprawdzisz w witrynie przewoźnika lub wyszukiwarki lotów, z której korzystasz, dlatego warto założyć tam swoje konto. Powinien on także przyjść na Twoją skrzynkę e-mailową.
Gdzie jest numer rezerwacji na bilecie lotniczym?
Numer rezerwacji, który znajduje się na bilecie elektronicznym to inaczej numer PNR (Passenger Name Record). Odnajdziesz go na bilecie elektronicznym obok poszczególnych odcinków podróży.
Może on być również widoczny w tytule transakcji, jeśli płaciłeś kartą płatniczą.
Czy można odwołać rezerwację biletu lotniczego?
To, czy możesz odwołać swoją rezerwację biletu, zależy od poszczególnych linii lotniczych.
Rezerwacja biletu lotniczego wiąże się z reguły z jego natychmiastowym zakupem, a co za tym idzie, jeśli chcesz ją odwołać, musisz wykonać zwrot. Niektórzy przewoźnicy oferują dodatkowe ubezpieczenie na taką okoliczność, a niektórzy pozwalają na to przez określony czas np. 24 h od zakupu. Istnieją takie linie lotnicze, które w ogóle nie pozwalają na zwrot w żadnej formie, albo pozwalają jedynie na zamianę biletu na inny (czasem za dodatkową opłatą).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana