Jakie są stopnie patentu żeglarskiego?
Patenty żeglarskie w Polsce są uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2013 roku. Wyróżniamy trzy patenty: Żeglarz Jachtowy, Jachtowy Sternik Morski oraz Kapitan Jachtowy. Każdy z nich wiąże się z określonymi wymogami i uprawnieniami.
Żeglarz Jachtowy — Pierwszy patent Żeglarski
Aby uzyskać patent Żeglarza Jachtowego, należy spełnić następujące warunki — ukończyć 14 rok życia oraz zdać egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności. Przed podejściem do egzaminu warto ukończyć kurs żeglarski. Posiadacze tego patentu są uprawnieni do prowadzenia jachtów żaglowych na wodach śródlądowych oraz jachtów o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych (np Zatoka Gdańska) oraz na pozostałych wodach morskich w strefie do 2 M od brzegu, w porze dziennej.
Jachtowy Sternik Morski — Drugi patent Żeglarski
Jachtowy Sternik Morski to kolejny patent żeglarski. Osoba ubiegająca się o ten patent musi być pełnoletnia, odbyć wcześniej co najmniej dwa rejsy po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi oraz zdać egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności. Uprawnienia związane z tym patentem obejmują prowadzenie jachtów żaglowych na wodach śródlądowych oraz jachtów o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.
Kapitan Jachtowy — Ostatni patent Żeglarski
Kapitan Jachtowy to najwyższy patent żeglarski, o który mogą ubiegać się osoby posiadające już patent Jachtowego Sternika Morskiego. W dotarciu do tego poziomu pomóc może Szkoła żeglarstwa Magellan z Nieporętu. Aby otrzymać patent Kapitana Jachtowego, należy przedstawić następujący staż morski: minimum sześć rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m. Ponadto wymagany jest przynajmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych. Patent Kapitana Jachtowego otrzymuje się bez egzaminu. Kapitan jachtowy jest uprawniony do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych i morskich bez żadnych ograniczeń.
Podsumowanie: Stopnie patentu żeglarskiego w Polsce są ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2013 roku. Każdy z trzech patentów — Żeglarz Jachtowy, Jachtowy Sternik Morski oraz Kapitan Jachtowy — wiąże się z konkretnymi wymogami i uprawnieniami, które należy spełnić, aby móc prowadzić jachty żaglowe na polskich wodach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana